Hiljaaegu loodud MTÜ Keerdtrepp asutaja ja juht on Mikael Parman. Ta eestvõttel rajatud vabaõhu jõulinnak on Anija valla 2016. aasta noorsootöö tegu. Tänavu on kavas Kehra koguduse kõrval asuvat vabaõhuparki renoveerida ja laiendada – selleks saadi kohaliku omaalgatuse programmist (KOP) 1378 eurot, ning juulikuus korraldada tervisepäev, selleks eraldas KOP 1530 eurot.

Algselt oli Keerdtrepp veebisaidi Youtube kanal, kuhu Mikael Parman hakkas 9 aastat tagasi videosid üles laadima. Nimi tuli sellest, et ta oli äsja keerdtrepist alla kukkunud. Esialgu laadis vanematele ja sõpradele vaatamiseks üles lihtsamaid tõukerattatrikke. “Need olid sõiduvideod, kus näitasin oma oskusi. Umbes viis aastat tagasi tegin esimesed õpetusvideod, kus vaatajatega ka reaalselt suhtlesin. Vastukaja oli vinge ja nii nõuti uusi videoid, nii tegin neid siis veel paar aastat,” jutustab ta. Paar aastat tagasi, kui Mikael sai 18, jäi tõukerattasõit tahaplaanile, ka Keerdtrepp oli varjusurmas, aasta jooksul ei lisandunud sinna ühtki videot. 2016. aasta alguses avastas ta enda jaoks uue hobi – tänavatrenni ehk oma kehakaaluga treenimise, selle alla kuuluvad kätekõverdused, lõuatõmbed, kükid ja muu. Poole aasta pärast hakati koos sõber Ilgar Kulijeviga esimesi treeningvideoid tegema. See oli Keerdtrepi taassünd. Lisaks Youtube’ile loodi Keerdtrepile ka sotsiaalmeedia kanalid ning videoid ei tehtud enam üksnes treeningutest, vaid ka oma vabaõhulinnaku ehitamisest Anija Lüliti ajal, Kehra staadioni avamisest, muudest sündmustest. Kokku on Keerdtrepil Youtube’is nüüd üle 400 video.

Selle aasta alguses asutasid Mikael Parman ja Ilgar Kulijev MTÜ, mille peamine eesmärk on nii noorte kui täiskasvanute elu edendamine ja elukvaliteedi parandamine: “Meie tegevuse alla mahuvad sport, tervis, turvalisus, ohutus, teadlik tarbimine. Üritame ise olla noortele võimalikult head eeskujud.”

Esimese suure ettevõtmisena on MTÜl kavas uuendada-värskendada vabaõhulinnakut, mis on Mikael Parmani hinnangul noorte kõige populaarsem kogunemispaik Kehras. Ta möönab, et seal käib ka neid, kes midagi ei tee, passivad niisama: “Me ei aja siit otseselt kedagi ära, isegi, kui joovad õlut või teevad suitsu. Püüame oma tegevusega olla neile eeskujuks ning suunata. Mõnigi niiöelda pahas nimekirjas noor on hakanud siin käies lõuga tõmbama ja teistega konkureerima. Seega mõne elu on park juba veidi muutnud.”

Mikael Parmani sõnul on noorte endi ehitatud atraktsioone ka üsna hästi hoitud, möödunud sügisel oli siiski üks vandalismijuhtum – kiik süüdati põlema: “Õnneks tuldi mulle kohe ütlema ja saime põlengu likvideeritud. Kõik muu on hästi vastu pidanud.” KOPi toetusraha eest on kavas jõuparki lähiajal ehitada treenimiseks jõupalgid, korralikud istepingid, paigaldada prügikastid, istutada lilli.

Uuendatud vabaõhupargi ametlik avamine tuleb 22. juulil ehk samal päeval, kui Kehra pargis on folkloorifestival. Siis korraldab Keerdtrepp tervisepäeva. “Püüame neid kahte ettevõtmist ühendada. Tervisepäevale kutsume kohale Eesti parimad atleedid, kes näitavad ette, mida on võimalik neil torudel teha. Järgneb ühistreening, kus kõik soovijad saavad õppida ja katsetada, mida suudavad. Kavas on läbi viia väikesed võistlused,” ütles Mikael Parman. Tervisepäevale kutsutakse tervisliku toitumise asjatundjaid ning energiajookide ja krõpsude asemel pakutakse smuutisid. Jõupargis on ka üks noortebändi esinemine.

Kehra staadioni kõrval asfalteeritud hokiplatsist antakse osa ehk 30×30 meetrit suveperioodiks ekstreemsportlastele. Sinna teevad Keerdtrepi liikmed mõned algajatele mõeldud lihtsamad takistused ja “hüpekad” ning hakatakse läbi viima koolitusi-töötube. MTÜ Keerdtrepp kutsub enda sekka aktiivseid noori, kel on ideid ja ettevõtlikkust.

 

Allikas: Sõnumitooja (Külli Koppelmaa)